Ingrid Reková

Po studiích jsem pracovala několik potřebných let v nemocnících a ambulancích naší krásné země. Již tehdy jsem velice brzy pochopila, že je naše „zdravotnictví“ samo nemocné a že chci-li skutečně pomáhat lidem v jejich zdravotních obtížích - jak fyzických, tak psychických - sama musím změnit svůj pohled na nemoci a léčbu, na lidi-pacienty jako takové a vůbec na celý život, na všechny jeho stránky.

Nejprve jsem se zaměřila na stravu a stala se vegetariánem. To mě vedlo postupně k větší a větší potřebě pochopit, jak moc změna jídelníčku ovlivňuje zdravotní problémy mé i mých bližních. Zabývala jsem se otázkami, proč někdo má tu a jiný zase onu chorobu. Jak mohu stravou ovlivnit to či ono v lidském těle. Stále jsem však nenacházela ty správné odpovědi. Pochopila jsem sice, že strava je MOC důležitá a může předcházet či hodně ovlivňovat zdraví, že jídlo má svou terapeutickou hodnotu, ale co dělat třeba se zlomenou nohou, která se nechce hojit? S bolavými zády, která bolí tak moc, že doženou mnoho lidí k té „šílené“ chemii, která nic neřeší? A co akutní slepé střevo? „Jen“ si tam tak visí, pak se „jen tak“ zanítí a následuje „jediné“ řešení – operace. V takových a podobných situacích jsem věděla, že „ještě nevím“ a pouhou změnou stravy s tímto sama nic nenadělám.

Následovalo seznámení s E. V. Havelkou, jedním z nejlepších diagnostiků a fytoterapeutů v ČR. Nabídl mi nejen mnoho odpovědí na otázky, týkající se pomoci nemocným v jejich cestě ke zdraví a to přírodní cestou, ale také spolupráci v tomto způsobu pomoci lidem. Lidem,  hledajícím to, co každému náleží. Lidem, hledajícím  své zdraví. Vděčím mu již více než 16 let za možnost postupně pronikat do tajů matky přírody, do jejích darů z rostlinné říše. Mohla jsem být účastna někdy malých, ale někdy i docela velkých divů tohoto přírodního světa. Být svědkem toho, že bylinná léčba není žádné kouzlo a čáry, ale naprosto přirozený způsob jak pomoci v nemoci. Ostatně nevěřícím Tomášům ráda říkám: „Dobrá, jsou-li byliny a rostliny slabé a neúčinné, udělej si smaženici třeba z nějaké prašivky….třeba z muchomůrky žluté, nebo čaj z tisu….“ Zatím to nikdo, z logického strachu o vlastní život, neudělal ;-) A když nás nějaká houba či rostlina může zabít, proč by nám jiná nemohla zase obrovskou silou pomoci ke zdraví? Na tuto otázku si můžete odpovědět každý sám….

Přes všechny vlastní životní prožitky a zkušenosti, několik získaných certifikátů a diplomů, jsem si na své cestě životem stále kladla otázku, proč tak dokonalá příroda trpí takovými nedokonalostmi, jako jsou lidské choroby, úrazy, psychická traumata, nedorozumění v rodinách, umírání a smrt. Stala jsem se  hledající.  

Nyní sleduji souvislosti, které nás vedou k nemocem, k žití bez radosti a štěstí. Které nás vedou k smutnému přežívání a ne radostnému žití na planetě ZEMI. Postupně se stávám z hledající nalézající a co již mohu a umím předat, nabízím každému, kdo o to projeví zájem. Pochopila jsem totiž, že život je velmi jednoduchý a jen my sami si ho dokážeme velmi, ale opravdu velmi zkomplikovat. A pak jsme moc šikovní, ve snaze najít viníka a neukázat přitom na sebe. Obviníme tedy viry, bakterie, dědičnost, výchovu, rodiče, učitele, zaměstnavatele a nebo zaměstnance, životní prostředí, sousedy či jiné bližní, vládu, stát, osud i samotného Boha za to, že se nám nevede radostně, svobodně a to vše za plného zdraví :-) Mnozí lidé v poslední době jsou někde mezi zdravými a nemocnými. U lékaře mají výsledky normální, životní funkce stabilní a přesto se necítí zcela zdrávi a nejsou vitální. Počet těchto pacientů rychle roste, jako epidemie. Cítí se unavení. Propadají depresím a úzkosti. Přibírají na váze. A otupuji se nejrůznějšími závislostmi. Stěžují si, ale lékař nic nenajde. Mnozí z těchto pacientů, kteří jsou tabulkově zdraví, ale cítí se jako nemocní, trpí fyziologickými následky opakovaných stresových reakcí.  V posledních pěti letech jsem se proto zabývala intenzivněji studiu a směru, kterému se říká rozvíjení soft skills. Rozšířila jsem spolupráci o další osobnosti, se kterými tyto Soft Skills – tzv. měkké dovednosti lektoruji a koučuji, jak v rovině individuální pro jednotlivce, tak pro celé pracovní týmy ve firmách. Dnes už vím, že čím více se komplexně působí, tím větší je možnost zvratu z nemoci ke zdraví, ze smutku k radosti a z nespokojenosti ke spokojenosti se sebou, s druhými, se životem, s bytím.

Pochopila jsem také, že přibývajícím věkem mám co nabídnout nejen nemocným a strádajícím, zaměstnancům a firmám, ale že mne naplňuje radostí, když mohu správně inspirovat ještě zdravé děti. Stala jsem poradkyní  ve výživě a lektorkou výukových programů pro školy. Spolupracuji s nadačním fondem Albert, v projektu Zdravá 5. Je to unikátní celorepublikový vzdělávací program pro základní i mateřské školy. Je zaměřen na zdravý životní styl, především v oblasti zdravého stravování. Jako lektorka Zdravé 5 seznamuji žáky v rámci dvouhodinového bloku zábavnou a interaktivní formou se zásadami zdravého stravování. Cílem hodiny je motivovat děti k automatickému přijetí zásad zdravé výživy a jejich přirozené implementaci do životního stylu. Nadační fond Albert poskytuje školám vzdělávací program zdarma a přihlásit se může každá základní a mateřská škola.

Myslím, že dnes si může z mé nabídky vybrat každý právě tu cestu, která vyhovuje jeho osobnosti, jeho pohledu na život nejlépe. Ráda Vám budu při výběru nápomocna.

Navštivte nás v naší provozovně.
Sídlo: Ina natura s.r.o., Pernštýnská 43, 530 02 Pardubice
Otevírací doba: PO-ČT 10-17
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 604 955 626

Back to top