RAKYTNÍK OBECNĚ

Jak je Vám již známo, naše provozovna se specializuje především na prodej sazenic a výrobků z rakytníku. V tomto článku se budeme věnovat rakytníku obecně, jakými účinky disponuje a proč je jednoduše dobré ho zařadit do našeho života.        

Základní informace o rakytníku:

Nejvíce se vyskytující rakytník je tzv. Rakytník rašetlákový, mezi další názvy pro tento druh rakytníku se řadí například (sibiřský zázrak, citroník severu, sibiřský ananas, žlutozob, písečný trn)

  • Léčebné látky

vitamín B – B1, B2, B6, B3 (nikotinamid, vitamin PP), B9 (kyselina listová), vitamín C (kyselina askorbová), vitamín D, vitamín E, vitamín K, železo, flavonoidy, karotenoidy, karoteny, kyselinu listovou, provitamín D, fytoncidy, třísloviny, minerální soli (železo, bor, mangan), organické kyseliny a nenasycené mastné kyseliny

  • Využití

léčba kožních onemocnění, velice pomáhá při zažívacích potížích, gynekologické problémy, velmi významný je při boji s rakovinou, urychluje hojení ran, stimuluje regenerační procesy, při ateroskleróze, záněty zažívacího traktu, při únavě……

 

Rakytník rašetlákový je jednou z nejstarších bylin, kterou člověk používá k léčení. Jak rakytník poznáte? Jedná se o trnitý keř se zelenostříbrnými listy, který dorůstá velikosti 1,5 až 2 metry.  Pro rakytník je charakteristické rozmístění plodů a listů na větévkách.  Mezi listy jsou větévky v době tvorby plodů hustě posety červenooranžovými kulatými plody. Plodem je peckovice.  (1)

 

Plody a dužina:

Považují se za nejdůležitější a nejvíce upotřebitelnou část rakytníku. Čersté plody se použivají při nachlazení, chřipkách, angínách a zánětu močových cest. Na jaře a v zimě převážně při nedostatku minerálů a vitamínů. Čaj z plodů se využívá převážně při léčení bolesti žaludku. Sirupy a džusy jsou nedílnou součásti potravinových doplňků pro děti, řidiče a těce pracující.

 

Olej:

Nejlépe využívaný při léčbě rozšířených nemocí a bolestivých stavů. Velice zvyšuje pružnost a vitalitu pokožky. Je velice dobrý při léčbě popálenin a omrzlin a zánětu pochvy.

 

Listy a větve:

Používá se převážně ve formě nálevu, odvaru. Listy se používají při revmatismu a dně.(3)

 

       Dusík poutající bakterie v jeho kořenech obohacují půdu dusíkem a podporují rakytník v růstu i na nehostinných místech. Oproti jiným rostlinám se dají použít všechny jeho části, tj. kořen, kůru, listy, květy, plody, semena i dřevo. Rakytníkové plody mají schopnost tlumit bolest podobně jako analgetika. (2)

Citovaná literatura

  1. eHerbář. e-herbar.info. e-herbar.info. [Online] 2017. [Citace: 3. duben 2017.] http://www.e-herbar.info/index.php/houby/36-bylinky/r/173-rakytnik-resetlakovy.
  2. wikipedia. wikipedia.org. [Online] 2017. [Citace: 4. duben 2017.] https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakytn%C3%ADk_%C5%99e%C5%A1etl%C3%A1kov%C3%BD.
  3. (Valíček,Emil V. Havelka 2010)

  V dalších článcích, na našem webu, se zabýváme podrobněji odrůdami rakytníku jako takového a v neposlední řadě také tomu, jaké výrobky z rakytníku Ina natura nabízí.

Navštivte nás v naší provozovně.
Sídlo: Ina natura s.r.o., Pernštýnská 43, 530 02 Pardubice
Otevírací doba: PO-ČT 10-17
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 604 955 626

Back to top